Spider-Man. Mitologia z Manhattanu!
Peter Benjamin Parker to fikcyjna postać stworzona przez scenarzystę Stana Lee i rysownika Steve’a Ditko. Po raz pierwszy Peter pojawia się na łamach komiksu Amazing Fantasy 15 sierpnia 1962 roku. Inspiracją dla twórców był pogromca zbrodni o pseudonimie Spider, bohater z komiksów Archie Comics znany jako Fly oraz postać z komiksów Whiz Comics o przygodach Kapitana Marvela wydawanych przez Fawcett Comics.
Spider-Man, bohater wydawnictwa Marvel, podobnie jak Coca-Cola i Pepsi staje do rywalizacji o atencję amerykańskich czytelników z Supermanem, bohaterem wydawnictwa DC Comics.
Gdyby zastanowić się nad sposobem konstrukcji postaci, to znajdziemy w niej inspiracje w mitologii greckiej wśród starożytnych herosów i bogów. Młode amerykańskie państwo potrzebuje swojej własnej mitologii i tworzy ją z rozmachem, tym bardziej, że USA w latach 60. i 70. zmagają się wieloma społecznymi problemami, a nowi bogowie bohatersko wychodzą im naprzeciw. Nowa amerykańska mitologia odpowiada na problemy, a którymi zmaga się młode amerykańskie społeczeństwo, zaś bogowie z Manhattanu pomagają te problemy rozwiązywać wlewając w amerykańskie serca nadzieję na lepszą przyszłość.
W okresie, w którym powstaje Spider-Man Nowy Jork jest miejscem niezwykłych przemian społecznych, politycznych i kulturowych. Wraz z tymi zmianami miasto boryka się z problemem rosnącej przestępczości. Problemy te w spektakularny sposób pokazuje serial przedstawiający powstanie subkultury Hip Hop. „The Get Down” znajdziecie na platformie Netflix. Serial przedstawia NYC jako miejsce wielkiego kryzysu gospodarczego, biedy, wykluczenia, powszechnego bezrobocia i przestępczości.
Przestępcy kontrolują różne dziedziny gospodarki, pojawia się hazard, wymuszenia, handel ludźmi i narkotyki. W raz z upływem czasu zorganizowane grupy przestępcze walczą o wpływy na terenie miasta. Korumpują lokalną policję i polityków.
Odpowiedzią na te problemy są superbohaterowie, którzy dają nadzieję na normalność, lepszą przyszłość i sprawiedliwość.
Spider-Man zmaga się z takimi właśnie problemami. Jako nastolatek doświadcza problemu wykluczenia i odrzucenia przez grupę rówieśników. Peter jest wykluczany i marginalizowany przez otoczenie ze względu na swoją introwertyczność i odmienne od rówieśników zainteresowania. Często czuje się odizolowany od swojego otoczenia, co jest odzwierciedleniem uczuć, które mogą doświadczać młodzi ludzie, rówieśnicy Petera.
With great power comes great responsibility! Z wielką mocą wiążą się wielkie obowiązki! To motto Spider-Man’a przypomina czytelnikom, że każdy ma moralny obowiązek wykorzystać swoje moce, talenty i umiejętności w sposób odpowiedzialny i etyczny, tak aby czynić dobro i zapobiegać złu.
Peter pochodzi z rodziny, która boryka się z problemami finansowymi. Twórcy postaci w ten sposób zwracają uwagę na powszechny problem, który doskwiera amerykańskim rodzinom. Powszechne ubóstwo ma zasadniczy wpływ na codzienny życie klas społecznych. Spider-Man porusza również temat relacji międzyludzkich takich jak zaufanie, przyjaźń, miłość i lojalność. Wątki miłosne, takie jak związki z Gwen Stacy i mary Jane Watson przedstawiają problemy związane z budowaniem relacji, ich utrzymaniem i dylematami moralnymi.
Głównym jednak problemem i wyzwaniem dla Petera jest kwestia przemocy zarówno tej fizycznej jak i psychicznej. Przemoc, którą zmaga się Spider-Man jest odzwierciedleniem realnych problemów społecznych, z którymi zmaga się New York City w takich dzielnicach jak Bronks, Brooklyn, Queens i Manhattan.
Od momentu powstania Spider-Man stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych bohaterów popkultury. W ciągu ostatnich sześciu dekad postać ta zdobyła ogromną popularność znajdując swoje miejsce w licznych komiksach, filmach, serialach, grach komputerowych i innych formach kultury masowej.
Filmy o superbohaterach otrzymały liczne nominacje i nagrody filmowe. W 2019 rok Spider-Man Uniwersum otrzymał nagrodę Oscara za najlepszy pełnometrażowy film animowany.