Geopolityka

Co wydarzyło się w Bretton Woods?

Konferencja w Bretton Woods, która odbyła się w lipcu 1944 roku, była historycznym spotkaniem przedstawicieli 44 narodów w celu ustanowienia nowego międzynarodowego systemu monetarnego po zniszczeniach II wojny światowej. Konferencja odbyła się w hotelu Mount Washington w Bretton Woods, New Hampshire, USA i trwała trzy tygodnie.

Organizatorami konferencji były Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, na czele z prezydentem Franklinem D. Rooseveltem i premierem Winstonem Churchillem. Głównym celem konferencji było stworzenie nowych ram dla międzynarodowej współpracy gospodarczej i stabilności, aby zapobiec powtórzeniu się chaosu gospodarczego, który nastąpił po I wojnie światowej.

Konferencja przyniosła dwa główne rezultaty: utworzenie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) i Banku Światowego. MFW został powołany w celu promowania międzynarodowej współpracy walutowej i ułatwienia handlu międzynarodowego poprzez udzielanie tymczasowych pożyczek krajom członkowskim, które miały problemy z bilansem płatniczym. Z kolei Bank Światowy został utworzony w celu zapewnienia długoterminowego finansowania odbudowy i rozwoju krajów członkowskich.

Jednym z najważniejszych porozumień zawartych na konferencji było ustanowienie dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej. W ramach systemu z Bretton Woods waluty innych krajów były powiązane z dolarem amerykańskim, który z kolei był powiązany ze złotem po stałym kursie 35 dolarów za uncję. System ten miał na celu promowanie stabilności w handlu międzynarodowym i finansach poprzez zapewnienie, że waluty będą miały oparcie w materialnych aktywach.

System z Bretton Woods obowiązywał do początku lat 70-tych, kiedy to Stany Zjednoczone stanęły w obliczu wyzwań gospodarczych, w tym deficytu handlowego i rosnącej inflacji, co spowodowało, że inne kraje zaczęły kwestionować wartość dolara amerykańskiego jako waluty rezerwowej. W 1971 roku prezydent Nixon zawiesił wymienialność dolara amerykańskiego na złoto, skutecznie kończąc system z Bretton Woods i rozpoczynając nową erę płynnych kursów walutowych.

Pomimo swojego ostatecznego upadku, system z Bretton Woods odegrał zasadniczą rolę w stworzeniu okresu stabilności gospodarczej i dobrobytu po II wojnie światowej. System ten ułatwił międzynarodowy handel i inwestycje, a utworzenie MFW i Banku Światowego odegrało kluczową rolę we wspieraniu odbudowy i rozwoju krajów dotkniętych wojną.