Ranking Szanghajski
Ranking Szanghajski, znany również jako Academic Ranking of World Universities (ARWU), to coroczny ranking uczelni wyższych na całym świecie. Ranking jest opracowywany przez Shanghai Ranking Consultancy, chińską organizację specjalizującą się w badaniach i ocenie szkolnictwa wyższego.
Ranking Szanghajski wykorzystuje zestaw obiektywnych kryteriów, aby uszeregować uniwersytety w oparciu o ich dorobek badawczy i doskonałość akademicką. Kryteria te obejmują liczbę absolwentów i pracowników, którzy zdobyli Nagrody Nobla i Medale Fieldsa, liczbę wysoko cytowanych badaczy, liczbę artykułów opublikowanych w najlepszych czasopismach akademickich oraz ogólne wyniki akademickie uczelni.
Ranking opiera się na danych pochodzących z różnych źródeł, w tym Web of Science, Institute for Scientific Information oraz działu Intellectual Property and Science firmy Thomson Reuters. Dane są zbierane przez okres pięciu lat, ze szczególnym uwzględnieniem wyników badań i reputacji akademickiej.
Ranking Szanghajski bierze pod uwagę uniwersytety z całego świata, ale ma tendencję do bycia zdominowanym przez uniwersytety ze Stanów Zjednoczonych i Europy. W rankingu szanghajskim z 2021 roku 10 najlepszych uniwersytetów pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, a pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Harvarda, drugie Uniwersytet Stanforda, a trzecie Uniwersytet w Cambridge.
Krytycy Rankingu Szanghajskiego twierdzą, że kryteria stosowane do klasyfikacji uczelni są silnie przechylone w kierunku wyników badań i nie uwzględniają innych ważnych czynników, takich jak jakość nauczania i wyniki studentów. Inni zwracają uwagę na to, że ranking jest nastawiony na duże, skoncentrowane na badaniach uczelnie i nie daje wystarczającej wagi mniejszym, wyspecjalizowanym instytucjom.
Pomimo tych krytycznych uwag, Ranking Szanghajski pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych rankingów uniwersyteckich na świecie. Jest on wykorzystywany przez uczelnie i decydentów na całym świecie do oceny i porównania wyników akademickich instytucji oraz do identyfikacji obszarów wymagających poprawy.